Aktuality:Amatérská astrofotografie
Aktuality
Zde budete upozorněni na nejnovější snímky v galerii, i s nějakým povídáním okolo. Snímky budou zachovány i v příslušné sekci, ovšem bez průpovídek :)
Pokud by měl někdo zájem, mohu poskytnout lepší rozlišení - jen mě kontaktujte, co s fotografiemi zamýšlíte.
Nezapomeňte si pro prohlížení fotografií zkalibrovat monitor! Kalibrační pruh najdete v sekci Slovo úvodem nebo na této adrese:
https://image.ibb.co/kJHF56/MONITOR.png
Všech 256 úrovní by mělo být na monitoru rozlišitelných.
Pojmem Plná verze je míněn odkaz na externí stránky, kde je nižší komprese obrazu a někdy i větší rozlišení než na těchto stránkách.
20.04.2018
M 13
Hvězdokupa M 13. Po opravdu dlouhé době jsem se opět zkusil nějakou tu kulovku - a jakou jinou, než vyfotit tu nejznámější, že... :)
Jedná se o složeninu 2 skupin expozic, jedna zaměřené na jádro, druhá na okolí. To jádro by sneslo ještě jednu skupinu, zaměřenou vyloženě na centrální část, ale netuším, jak bych to v tom shluku kalibroval - rozhodně výzva na příště.
Na snímku se bohužel negativně podepsala vysoká teplota, takže čip docela dost šumí a v současné době nemám pro tuto teplotu odpovídající DF.
Plná verze:
https://image.ibb.co/fE8KXS/M_13_n_hled_2.jpg
07.04.2018
Galaxie ve Lvu
Po delší době jsem zkusil vyfotit nějakou tu drobotinu ve Lvu. Konkrétně se jednalo o galaxie NGC 3371, M 105, NGC 3373 (to je ta trojice v levém rohu) a dole jsou zachyceny M 96 a M 95.
Zkoušel jsem test nového počítače, ve spojení s PHD2. Bohužel se mi potvrdilo, že primární zrcadlo je náchylné na polohu dalekohledu, takže bude nutné vždy po přeložení provést přeostření. Z toho důvodu budu za pár let přecházet na nějaký čočkový ED, v kombinaci s robotizovaným ostřením, protože fotokomora se musí ostřit manuálně.
Vzhledem k vycházejícímu Měsíci se podařilo nashromáždit pouze necelou 1,5h dat.
Expozice: 1 hodina a 20 minut, ISO 1600 po 10 min. FF+DF+Bias, slučování Kappa-Sigma median, hvězdné pole potlačeno, zpracování PI, finalizace PS.
Plná verze:
https://image.ibb.co/bXiMNH/Final_LEO.jpg
24.11.2017
Mlhovina Duše - druhý pokus - PS
Dnes jsem se vrátil ke starým datům, protože se domnívám, že výsledek měl být lepší. tušení se vyplatilo - sice jsem za křivky bral trochu méně, ale snímek je celkově ostřejší. Za to může metoda slučování Kappa-Sigma median. S touto metodou u svého vybavení získávám asi nejlepší výsledky.
S tímto výsledkem jsem už relativně spokojen, byť při maskování hvězd by chtělo se zaměřit na ty jasnější. bylo by zajímavé porovnat výsledek toho samého v PI - tak třeba někdy příště.
Expozice cca 3,5 hodiny, ISO 1600 po 10 min. FF+DF+Bias
Plná verze:
https://image.ibb.co/hS7D7m/Du_e_kone_n_final.jpg
24.11.2017
Mlhovina Duše - druhý pokus - PI
Po několika hodinách zkoušení, jsem začal s opětovným zpracováním v PI. Bohužel, v určité fázi jsem musel přejít z5 na PS a pak se vrátit znovu do PI. To není chyba PI, je to moje neschopnost najít nebo nastavit stejnou funkci v PI jako v PS.
Nicméně při pohledu na snímek je zřejmá lepší definice hvězd. Také jsem se ubezpečil, že barevně jsou oba obrázky podobné, takže vyrovnat barvy v PS umím :).
Malé rozdíly jsou způsobeny odlišným zpracováním a také (ne)znalostí PI. :D
Pokud si odmyslím maskování slabých hvězd, které je v každém snímku trochu jinak, tak největší rozdíl je v času zpracování. Zatím co v PS jsem tento snímek dělal metodou pokus omyl cca 2 hodiny, tak v PS to byla rychlovka na 20 minut i s cca 5 minutovým odskočení do PS.
Plná verze:
https://image.ibb.co/ceKnYR/duse_final_PI.jpg