Aktuality:Amatérská astrofotografie
Aktuality
Zde budete upozorněni na nejnovější snímky v galerii, i s nějakým povídáním okolo. Snímky budou zachovány i v příslušné sekci, ovšem bez průpovídek :)
Pokud by měl někdo zájem, mohu poskytnout lepší rozlišení - jen mě kontaktujte, co s fotografiemi zamýšlíte.
Nezapomeňte si pro prohlížení fotografií zkalibrovat monitor! Kalibrační pruh najdete v sekci Slovo úvodem nebo na této adrese:
https://image.ibb.co/kJHF56/MONITOR.png
Všech 256 úrovní by mělo být na monitoru rozlišitelných.
Pojmem Plná verze je míněn odkaz na externí stránky, kde je nižší komprese obrazu a někdy i větší rozlišení než na těchto stránkách.
12.04.2017
Seřizování, seřizování....
Konečně mám nějaké výsledky. Po seřízení výsledek byl mnohem lepší, ale stejně bylo třeba s tím trochu cuknout. Bez pomoci bych to ale ve svých podmínkách nedokázal.
Stále ale bude zapotřebí trochu času a ještě si s tím vyhrát.
Pro zatím nejlepší výsledek, jakého jsem s pomocí dosáhl. Zvažuji kolimovatelný výtah.
http://img24.cz/images/23059706663497401195.jpg
03.04.2017
Upgrade dalekohledu
Vzhledem k tomu, že proběhlo pár jasných nocí a začaly se množit dotazy, jak to vypadá s dalekohledem, podávám report:
Dalekohled je po upgradu, bohužel, přesné seřízení kolimace se ukázalo nad mé síly a hlavně nad mé nervy. Je v celku zajímavé, že nikdo z komerčního sektoru neprojevil zájem o odbornou pomoc.
Naštěstí pomoc mě přislíbil p. Andrej Miloševič, který sám je dlouholetým vlastníkem fotokomory, kterou před nedávnem doplnil Newtonem 200/800.
Takže vše je na dobré cestě. :)
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz/
30.01.2017
Úprava fotokomory
Po posledním snímku Rossety jsem ještě chtěl přidat nějaká data. Nicméně již se nedařilo přeně zaostřit, protože se u dalekohledu hla kolimace.
V současné době probíhá její předělání, mezi hlavní zásahy bude patřit výměna sekundárního zrcátka, nahrazení 3 ramenného držáku sekundáru klasickým 4 ramenným.
Původně se měla komora pouze seřídit, nicméně štelování sekundáru - alespoň u mé - bylo uděláno poněkud nešťastně.
Bohužel, všechno potřebuje svůj čas, dle odhadů by to mohlo být hotovo nejdříve březen - duben.
Vše špatné je k něčemu dobré. Rozhodně bude po předělání lepší obraz v rozích ASP-C senzoru a zbývající mezičas bude využit k překladu další verze astronomického programu APT, který sice v našich končinách moc rozšířený není, ale patří mezi to nejlepší, co je k sehnání a pokud do té doby roztaje sníh, pozorovatelna bude připojena na internet.
Mé brovské díky patří Martinu Myslivci, který se zhostil přestavby, protože na takto radikální zásah nemám doma prostředky, vybavení a znalosti o zkušenostech ani nemluvě.
http://foto.astronomy.cz/
31.12.2016
Mlhovina Rosette
Poslední snímek letošního roku, mlhovina Rosetta. Při focení byly lehce podprůměrné podmínky a pokazilo se několik věcí. Jedna z byla nefunkčnost zaměřovacího laseru, takže potvrzuji, že v okamžiku nízkých teplot zelený laser prostě nebude fungovat a nebude. Překlopení po m. flipu neproběhlo zcela korektně a vyžadovalo zásah uživatele. Začínám si pomalu myslet, že do plně automatického provozu pozorovatelnu nedostanu.
Vzhledem k počtu expozic je to bída, obloha nebyla příliš dobrá, ke konci se přidala námraza a vysoká vlhkost vzduchu. Budu muset také ověřit stabilitu dalekohledu před a po m. flipu. Zdá se, že po překlopení je mnohem stabilnější... Také začínám narážet na limity optiky a konstrukčního řešení dalekohledu.
Ke snímku nebyly udělány FF a DF jsou takové nějaké divné. Po jejich dofocení proběhne oprava.
Plná verze:
http://img24.cz/images/33885545649021100889.jpg
Podrobnosti:
10 x10 minut, ISO 1600, bez FF, ne moc dobře optimalizované DF, snímáno APT 3.20
Newton 135/550, Canon 1000Da, CCD CLS