Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

Letní hvězdokupy 2013:Amatérská astrofotografie

Letní hvězdokupy 2013


obr.1 Společné foto


Uspořádat nějakou akci pro veřejnost mne lákalo dlouhou dobu. Jak už to ale někdy bývá, od myšlenky po realizaci vede dlouhá cesta. Nicméně jsem měl štěstí a přemluvil jsem dva zapálené amatérské astronomy, aby šli do toho se mnou. No - přemluvil, popravdě -  moc přemlouvání nebylo potřeba. :)
Akce pro veřejnost byla naplánována na sobotní noc, my jsme však již o den dříve ověřovali viditelnost objektů. Začali jsme těmi, které díky své výšce a světelnému znečištění nemají lidé ve městech na hvězdárně příliš šancí vidět. Jenom namátkou: M6, M7, M22 a skutečná výzva M74 a v ní supernovu SN2013ej.  Samotná galaxie byla opravdu velice špatně viditelná a dlouho trvalo, než se moje oči adaptovali a dokázali "něco" rozlišit.  Hodně pomohlo, že obzor jsme měli téměř nulový. Ostatní objekty nepředstavovali už výzvu a tak jsme započali s focením. 
Bohužel v tu dobu se zvedl nárazový vítr, jenž nám v kombinaci se seeingem velice ztěžoval podmínky. Začali kolovat vtipy o škodolibých, vysokohorských trpaslících a jak se později ukázalo, nějaký z nich se nám přišel pomstít i druhou noc.
Ráno před akci se dolaďovali drobnosti, Vašek se zhostil výměny pointačního dalekohledu, který ve spojení s  QHY-5 následně podával výborné výsledky. Já jsem začal s úpravou plošiny pro Dobsona, takže o zábavu bylo postaráno. 
Na samotnou akci se na nás přišlo kouknout na cca tři desítky lidí, což nás velice mile překvapilo. Trpaslíci se bohužel vrátily a způsobily opar. Díky tomu, že jsem věděli, jaké mlžinky chceme ukázat a že v oparu to opravdu nepůjde, ke slovu se dostala CCD technika, kde se obraz z dalekohledu promítal na display, což uvítali skoro všichni, protože jsme  díky tomu mohli ukázat i velice slabé mlhoviny, spirální ramena apod. Jediný Honza Justich odmítl výdobytky moderní technologií a se zápalem ukazoval lidem objekty ve svém Dobsonu. V průběhu noci jsme již také měli možnost vidět Perseidy, z nichž některé za sebou zanechávali i kouřovou stopu.  Vzhledem k tomu, že dva ze tří pořádajících jsou členy ASP, nemohla chybět ani pozvánka na tuto hvězdárnu a stejně tak i pozvánka na další pozorovací akci, tentokrát zaměřenou na kometu(y), byť ne zrovna na Ison (s ním to vypadá všelijak a na vývoj jasnosti bych si nevsadil ani korunu), ale na některou z mnoha dalších komet viditelných ke konci roku.

obr.2 Dobson 254/1200

Akci hodnotím pozitivně, byť zlepšování je nutností a věřím, že  alespoň někteří návštěvníci odcházeli spokojeni.

Poděkování patří: 

manželce Zdence - za její podporu a trpělivost s mým koníčkem
jejím rodičům (Zdenkovi a Alžbětě Lehké) - za poskytnutí prostor
mému tátovi (Vit Filip) za dokumentaci a propagaci mimo internet
Vaškovi a Honzovi - za pomoc s akcí 

A to hlavní:

Děkujeme těm, co se rozhodli čas strávit s námi i přes velice pokročilý čas pozorování. Díky vám víme, že tyto akce mají smysl. 

Děkujeme!!! A těšíme se, že se potkáme na další akci.


obr.3 - Modifikovaná foto komora

obr.4 - Newton 150/750

07.08.2013

návštěvníků stránky
celkem191 949
tento týden403
dnes64