Aktuality:Amatérská astrofotografie
Aktuality
Zde budete upozorněni na nejnovější snímky v galerii, i s nějakým povídáním okolo. Snímky budou zachovány i v příslušné sekci, ovšem bez průpovídek :)
Pokud by měl někdo zájem, mohu poskytnout lepší rozlišení - jen mě kontaktujte, co s fotografiemi zamýšlíte.
Nezapomeňte si pro prohlížení fotografií zkalibrovat monitor! Kalibrační pruh najdete v sekci Slovo úvodem nebo na této adrese:
https://image.ibb.co/kJHF56/MONITOR.png
Všech 256 úrovní by mělo být na monitoru rozlišitelných.
Pojmem Plná verze je míněn odkaz na externí stránky, kde je nižší komprese obrazu a někdy i větší rozlišení než na těchto stránkách.
10.06.2021
Částečné zatmění Slunce
Člověk míní..... V plánu bylo zachycení přeletu ISS, ale počasí nepřálo. 10 minut před úkazem začalo pršet, pak následovalo cca 7 minut pauza, během které jsem musel opět sestavit montáž s dalekohledem a pak už jenom beznadějně zataženo. Do přeletu ISS několik minut chybělo. Díky oblačnosti je také Slunce téměř bez podrobností.
Nicméně vzhledem k podmínkám, je vůbec div, že se podařilo alespoň pár fotek udělat.
Plná verze:
https://i.ibb.co/CMdGPjq/IMG-2801.png
Mak 127/1500
29.05.2021
Astro PC v. 2.0
Dokončil jsem výrobu PC pro ovládání Maku 127/1500. Oproti první verzi byla snaha srazit výrobní náklady na co nejmenší úroveň, proto jako základní desku jsem zvolil Latte Panda.
Srovnání obou verzí se připravuje. Vyplatí se ušetření cca 2 000 nebo ne? Na co si dát pozor?
http://astrofoto.freepage.cz/lattepanda/
15.09.2020
LBN 588
Tak první fotka z Photoline 80/550 s 0,79 rovnačem. O mnoho lepší to nebude, byť distanční kroužek by tomu ještě prospěl, ale kresba je určitě lepší než z mého předešlého dalekohledu.
Na snímku je mlhovina s katalogovým označením LBN 588. Celková doba expozice činila něco kolem 4 hodin.
Plná verze:
https://i.ibb.co/VQbqtwG/LBN-588.jpg
Doostřený hlavní oblak:
https://i.ibb.co/hKx0cFB/LBN-588-HP.jpg
11.09.2020
M 51
Tak jsem opravil flaty a zkusil si s tím trochu pohrát. No ono vlastně není příliš kam s tím hnout. S celkovým časem cca 45 minut opravdu zázraky dělat nejdou.
A trochu popisu pro ne astronomy:) Na snímku je dvojice galaxií, s katalogovým označením M 51, jenž jsou spolu gravitačně provázány. Za svojí relativně velkou jasnost - je v celku bez problémů najdutelná i triedrem - vděčí velkým počtem kulových hvězdokup v jejich ramenech. Jo a světlo k nám z ní letí 23 milionu let a nějaké drobné...
Plná verze:
https://i.ibb.co/hXfnJYd/M-51-oprava-4-kopie.jpg