Aktuality:Amatérská astrofotografie
Aktuality
Zde budete upozorněni na nejnovější snímky v galerii, i s nějakým povídáním okolo. Snímky budou zachovány i v příslušné sekci, ovšem bez průpovídek :)
Pokud by měl někdo zájem, mohu poskytnout lepší rozlišení - jen mě kontaktujte, co s fotografiemi zamýšlíte.
Nezapomeňte si pro prohlížení fotografií zkalibrovat monitor! Kalibrační pruh najdete v sekci Slovo úvodem nebo na této adrese:
https://image.ibb.co/kJHF56/MONITOR.png
Všech 256 úrovní by mělo být na monitoru rozlišitelných.
Pojmem Plná verze je míněn odkaz na externí stránky, kde je nižší komprese obrazu a někdy i větší rozlišení než na těchto stránkách.
28.10.2022
Rozšíření AllSky
Vyrobil jsem zdroj pro celooblohovou kameru.
Disponuje dvěma časovači, jeden spíná kameru a druhý vyhřívání kopulky. Díky tomu kamera nemusí vyloženě běžet v režimu 24/7, ale může být spínána pouze v časech, který si určí uživatel.
Myšlenka je taková, že minimálně vyhřívání kopulky nemusí běžet přes den, ušetří to spotřebu energie. Díky tomu se otevírá cesta napájení přes baterii, popřípadě v kombinaci s fotovoltaickým panelem.
Samozřejmě uvnitř je logika, která ověřuje stav nabití baterie a podle toho se rozhoduje, zda se kamerka může spustit na celou noc či nikoliv, popřípadě zda je možno spustit i vyhřívání.
Taková prostě srandička.... :D
Teď zbývá vyřešit automatické vyhledávání meteorů, protože koho by bavilo procházet cca 400 snímků za noc a na nich manuálně vyhledávat meteory.
Pokud někdo disponuje podobným programem, který toto umožňuje - nějaká obdoba UFOAnalyzer, prosím ozvěte se mi.
25.10.2022
Upgrade UP-Board
V těchto dnech proběhl upgrade minipočítače UP-Board, který jsem využíval kdysi k astrofocení. Snad novému majiteli bude dělat radost :).
Oproti původní verzi je tento o 55% menší. Bohužel, některé věci z "velké" verze musely pryč. Z takových zásadních komponentů to Arduino Nano, jenž sloužilo k ostření a přímá regulace vyhřívaných pásků. Také již nezbylo místo na aktivní chlazení. Tato verze již nedisponuje přímým výstupem pro napájení DSLR. Všechny tyto komponenty jsou nyní řešeny externími moduly.
Co naopak bylo přidáno, jsou 4 výstupy 12V do zatížitelnosti 4A. Celkový počet USB konektorů je 5x USB 2.0 a 1x USB 3.0, typ OTG. Výstup na HDMI zůstal zachován. Také tato verze dostala anténu na příjem WiFi, bohužel ale pouze v pásmu 2,4Gh. Operační systém zůstal zachován, je jím Win 10.
Uchycení na lištu standartu SW zůstalo stejné a díky své malé váze, je vhodný i pro malé cestovní montáže - třeba GTi nebo Star Adventurer.
Rozměry se ustálily na 104x54x120 mm, váha cca 565 g.
Nyní probíhá zakázkový upgrade i na počítače, postavené na desce Latte Panda. Tam bude se vší pravděpodobností zachováno vše, kromě aktivního chlazení. Rozměry zůstanou stejné, jen váha bude mírně vyšší, předpokládám cca 600g.
02.09.2022
M81 a okolí
Před mnoha lety jsem se se svým kamarádem Vaškem dohodl, že vždy, pokud budeme na nějakém astrosetkání, budeme fotit oblast kolem M 81.
Věděly jsme, že tyto setkání jsou zpravidla někdy kolem léta, takže na nějaké extra objekty rozhodně v tomto období není čas.
Po mnoha letech jsem byl na astrosetkání v Sítinách, čímž děkuji Robertu Kratochvílovi za pozvání a super akci, při které jsem si vzpomněl na dávný slib.
Takže Vašku, tato je pro Tebe a nezapomínáme...
Plná verze:
https://www.astrobin.com/full/e9chm6/0/