Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

LattePanda:Amatérská astrofotografie

LattePanda

Pro ty, jenž se nemohly zúčastnit online přednášky, je zde malé shrnutí. Nezacházím zde do úplných podrobností, stejně tak zde nejsou zmiňovány zátěžové testy a některé další úvahy. Také zde nejsou uvedeny testy výkonu a jejich přímé srovnaní s deskou UpBoard.
Od první verze počítače, jenž byl sestaven na základní desce UpBoard uplynul již nějaký čas. Jelikož ale vlastním ještě dalekohled Mak 127/1500, rozhodl jsem se, že si postavím ještě jeden.

Obr. 1 - výsledek


Protože Mak 127 je planetární dalekohled, myšlenka byla taková, že základní deska musí podporovat USB 3 pro planetární kameru. UpBoard však disponuje pouze USB 2.0. Co s tím?

Začal jsem se ohlížet tedy po jiné desce. Cenovou relaci jsem se snažil nepřestřelit. Moje požadavky byly následující:

- USB 3.0
- pasivní chlazení
- min 3 USB porty
- podpora Win 10
- cena srovnatelná s UpBoard

Kupodivu v tomto rozpětí příliš mnoho možností se nevyskytuje. Volba tedy padla na LattePanda. Její specifikace ještě hovoří o tom, že disponuje čtečkou SD karet a anténním výstupem pro WiFi a BT. Což je fajn, protože v opačném případě by bylo nutno blokovat jeden port USB kvůli WiFi modulu. Dosud všechno v pořádku. Papírově vše OK. 

Po nákupu součástek začalo sestavování. Jelikož se bavíme hlavně o základní desce, v tomto konkrétním případě se bavíme o základní desce Lattepanda, v.1.2. Proč to výslovně zmiňuji, se dozvíte dále. Také určitě za zmínku stojí, že pokud má na jednodeskových PC běžet Win 10, nemá smysl používat jinou verzi než 4GB/64GB.

Obr. 2 - základní deska LattePanda 

Nyní ještě trochu odbočím. Sestavený počítač jsem navrhl tak, aby byl schopen napájet externí zařízení - zrcadlovku a vyhřívaní. Také ještě disponuje přímým výstupem 12V pro další externí zařízení. Všechny tyto výstupy mám nastaveny tak, aby vydržely dlouhodobě odběr 4A. Jako měniče napájení jsem použil moduly s čipem XL 4015, osazené chladičem. Ty disponují velikou účinností a jsou dostatečně stabilní. Výrazně varuji před použitím měničů na bázi čipu LM. Při dlouhodobém namáhání by se vám mohli roztéci. (Trochu přeháním, ale reálně dojde k proražení schott diody na desce a měnič je KO.) Jako alternativu lze z nouze ještě použít měnič typu XL 4005 -nesmí se ale opomenout osadit chladičem.  Problém u tohoto měniče také je, že pokud použijete normální matičky M3 pro přišroubování na distanční sloupek, musíte dát pozor, aby nedošlo k propojení kontaktů.  Rozhodně musí být galvanicky oddělen od ostatních elektrických komponentů, což je ale dobré u všech komponent. Rád bych ještě zmínil, že špičkové zatížení  u 4005 je 3A a u 4015 5A. Důraz kladu na slovo špičkové - ne trvalé.

Obr. 3 - měnič XL 4015

Pro napájení PC jsem zvolil s určitými výhradami tento měnič:

Obr. 4 - měnič pro napájení PC

Měniče jsem umístil nad desku PC. Tím jsem ušetřil místo pro kabely a konektory. Na snímku níže jsou však měniče 4005. Ty ale byly nahrazeny zmíněnými 4015.

 Obr.5 - Osazení měničů

Pak následovalo osazení externí anténou pro WiFi a BT a všemi dalšími konektory, vypínači, signalizačními diodami a dalším nezbytným haraburdím. V konečné fázi jsme na spodní stranu umístil rybinu pro snadné upevnění PC k dalekohledu.

V tomto místě v prezentaci byl věnován prostor softwarové výbavě, aktualizacím a celkovému nastavení systému včetně dálkového přístupu. Zde se tomuto tématu nebudu věnovat. 

Problémy

Dosud vše vypadalo idylicky. Bohužel se vyskytly problémy, na které je nutno upozornit. Nejsou fatálního rázu, ale výsledné hodnocení zcela jistě ovlivňují a to ne kladným směrem.

Jako první problém jsem zaregistroval ne zcela stabilní funkčnost integrované čtečky karet. Závada se projevuje tak, že čtečka se po nějaké době (v řádu minut) odpojí a zůstane nefunkční až do dalšího restartu PC. Co to jako má být? Budiž - tak tedy použijeme externí úložiště. Cože - na USB 2.0 se také odpojí? Proč? 

Proběhlo procházení fórum, studování LOG souborů a výsledek je jasný. Problém s BIOSem. Tento problém lze v některých případech vyřešit aktualizací BIOSu - ale to není zrovna uživatelsky nejlépe řešené a rozhodně ho nedoporučuji dělat lidem, který si nejsou přesně jisti, tím co dělají. Pokud se toto rozhodnete absolvovat, zde je odkaz, který doporučuji pozorně prostudovat (dostupné na klik ZDE). Bohužel, pokud to nepomůže, máte smůlu. V tom případě pro úložiště použijte USB 3.0 - tam se problém nevyskytuje.  Pokud však nadále nebude fungovat čtečka SD karet, musíte se holt bez ní nadále obejít. Pokud z nějakého důvodu budete mít připojenou do USB 2.0 bezdrátovou klávesnici, za určitých okolností může dojít k jejímu odpojení také - byť tento problém se vyskytuje hodně sporadicky.
 
Další věc, kterou je potřeba také zmínit je, že LattePanda  nemá RTC. To je zdroj pro zálohování datumu a času. Výrobce argumentoval tím, že konektor pro RTC vycházel blbě na desku a hrozilo jeho poškození při balení a transportu. Můj názor je, že hloupější výmluvu jsem neslyšel. Dá se to vyřešit? Ano, dá. Opět ale platí, že řešení není pro každého a dopředu se nedá zjistit, zda bude úspěšné i pro Vás. Stejně jako v přechozím případě hrozí poškození základní desky, tentokrát ale po hardwarové stránce. Řešením je napájet dva drátky na desku a k nim připojit baterii. V blízkosti místa pro jejich pájení se ale vyskytují i nějaké odpory a kondenzátory, takže jedině mikro pájka a postupovat opravdu velmi, ale velmi opatrně. Pokud tuto problematiku chcete prostudovat, uvádím zde odkaz (dostupné na klik zde).

Obr. 6 - místo pro připojení baterie pro RTC
Pokud přemýšlíte, jaké napětí pro RTC, jsou to rovné 3V. Pokud se tímto nechcete zabývat, tak čas je synchronizován při připojení k internetu. V našem případě, kdy ne na všech stanovištích máme přístup k LTE, je nutné na to pamatovat a provést aktualizaci času manuálně.

Tyto věci mě docela vadily. Nechápu, jak mohly při závěrečném testování této firmě uniknout. Dají se řešit, ale řešení nejsou triviální a ne vždy pomohou celému spektru uživatelům.

Také si dovolím ještě jeden postřeh. USB porty jsou pod napětím stále, bez ohledu na to, jestli je počítač spuštěn či nikoliv. Pokud potřebujete energeticky náročnější zařízení, myslete na to, že bude potřeba použít napájení i pro USB Hub. Také v BIOSu je dobré nastavit automatické zapnutí PC při připojení napájení. Teplota při astro aplikacích nepřekračuje 70 stupňů. Výkonově zcela dostačuje.

Pokud se nebojíte trochu experimentování, LattePandu klidně můžete použit. Musíte ale počítat s výše uvedenými věci. Na druhou stranu pokud není potřeba USB 3.0, zvolil bych radši UpBoard. UpBoard je uživatelsky lépe přístupný. LattePanda vychází levněji, ale je nutné budťo se smířit s uvedenými omezeními nebo se nebát a experimentovat.

Obr. 7 - pohled na čelní stranu

Obr. 8 - pohled na zadní stranu

Porovnání UpBoard vs LattePanda


USB

UpBoard                                             

4x USB 2.0                                                         
1x výstup Uart pin ( 2xUSB 2.0)
1x OTG USB 3.0

LattePanda

2xUSB 2.0
1xUSB 3.0

Info:

UpBoard - kabel pro Uart pin je v EU nesehnatelný. Musí se objednat z USA. 1 USB port je nutné rezervovat pro WiFi modul. OTG USB je vhodné spíše jenom pro externí úložiště.

LattePanda - při zapojení flash disku do USB 2.0 dojde k odpojení. Pro tyto účely využívat pouze USB 3.0. Nezapomenout doplnit vhodným HUBem. Experimentálně zkusit update BIOSu.

Card reader

UpBoard                                             

nemá

LattePanda

má, ale...

Info:

Pokud se u LP vyskytnout se čtečkou karet problémy, zkusit aktualizace BIOSu. Pokud nebude i nadále fungovat, problém je neřešitelný.

WiFi

UpBoard                                             
nemá, nutno obsadit jeden z USB

LattePanda

má, možnost externí antény 

Výkon a spotřeba

Za cenu vyšší spotřeby je UpBoard výkonnější. Nicméně obě tyto desky splňují požadavky na astrofoto.


Dodatek

Tento článek je zkrácení online prezentace. Nejsou zde uvedeny další moduly, jenž jsem do tohoto PC přidal a i možnosti využití sběrnice pro arduino - to již přesahuje rozsah tohoto článku. Prezentuje pouze mé zkušenosti. Konečná volba záleží na jednotlivých požadavcích.

návštěvníků stránky
celkem198 431
tento týden76
dnes15