Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

Sestava na proměnné hvězdy:Amatérská astrofotografie

Sestava na proměnné hvězdy

Ne vždy se dají fotit DSO objekty, někdy zlobí seening, jindy je zrovna Měsíc v nevyhovující fázy. Co s tím? Jedna z možností je věnovat se v tuto dobu proměnným hvězdám.
V dnešní době se jde věnovat fotometrii těchto hvězd i s DSLR. Nejsem oprávněn popisovat nějak podrobněji o co se jedná, případné zájemce bych  odkázal na Sekci proměnných hvězd a exoplanet, na klik ZDE. Zároveň bych chtěl poděkovat Martinu Maškovi za jeho trpělivost a rady, jenž mi poskytl.
Původně jsem si myslel, že bych dělal fotometrii fotokomorou. Bohužel, díky odlišnému způsobu focení, kdy pro fotometrii je doporučován správně rozostřený snímek, jsem toto zavrhl. Ne že by to bylo nemožné, jen mi to přišlo uživatelsky velice nepříjemné, hlavně díky specifickému zaostřování dalekohledu. Jelikož jsem se ale nechtěl vzdát, pořídil jsem si objektiv Tair 300 mm. Vyvstal ale problém, jak to uchytit na montáž? K hlavnímu dalekohledu jsem to přichycovat nechtěl, přece kvůli proměnkám nebudu brát komplet vybavení. Původně jsem zvažoval koupi speciální lišty, ale cena se mi zdála neadekvátní. Naštěstí mi doma zbyl ještě nějaký materiál, pustil jsem se do výroby na koleně.
Jako základ jsem zvolil profilovanou lištu, původně určenou pro upínací průměr 1,75" 


Obr.1 Lišta pro 1,75" úchyt - profil


Obr.2 Lišta pro 1,75" úchyt

K této liště jsem z obyčejné pásoviny přišrouboval tuto základnu. Vzhledem k tomu, že jsem považoval možnost pointace, je v liště více konstrukčních otvorů. Pro pointaci jsem použil SW 80/400 mm, volitelně lze použít i hledáček o průměru 50 mm.


Obr.3 Základna 

Foto objektiv lze přidělat na tři místa, dle závislosti na tom, čím se bude pointovat. Je to kvůli tomu, aby těžiště s připojenými přístroji bylo co nejblíže středu. V samotném důsledku ale plánuji využít pouze dvě pozice - jedna je pro pointování Malokukem, druhá je pro focení bez pointace, nebo s hledáčkem. Kvůli možnosti posuvu bylo nejednodušší u objektivu ponechat menší lištu. K tělu objektivu je připojen fotografickým šroubem.


Obr.4 Pozice pro pointaci SW 80/400


Obr. 5 Pozice na středu

Na označené místo přijde přišroubovat příslušná patka - buďto Beader nebo od SW. Tu však zrovna nemám k dispozici, nicméně už je na cestě. 


Obr.6 Otvory pro připojení pointace

A zde je vidět výsledek snažení. 


Obr.7  Konečný stavnávštěvníků stránky
celkem200 987
tento týden404
dnes68