Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

Připevnění SW 80/400:Amatérská astrofotografie

Připevnění SW 80/400

Již před nějakým časem jsem zde řešil souosost dalekohledu SW 80/400 s fotokomorou. Vzhledem k tomu, že jsem nebyl spokojen s odchylkou v poli, která i když nebyla fatální, tak mě znervózňovala, hlavně při použití kratších ohnisek u okulárů.  Také díky tomu, že je nutné připravit komoru na pointaci, rozhodl jsem se to řešit.
Ceny komerčních řešení mě však docela uzemnily. Nevidím důvod, proč na dalekohled s průměrem 80mm, by ceny měly šplhat do tisícových částek.
Šel jsem tedy na to jinak. Koupil jsem klasické objímky na dalekohled, o průměru 115 mm, nechal do nich vyvrtat díry s odstupem 120 stupňů a průměru 6 mm, do kterých byl vyříznut závit. Šrouby jsem zvolil plastové, takže nedojde k poškození tubusu pointačního dalekohledu.  Musím však upozornit, že do objímek je nutno udělat buďto drážku na kolík, nebo je v tom místě zafixovat vyvrtáním dírky a stáhnout šroubem. Jde o to, že síly působící plastovými šrouby při dotažení, mohou způsobit rozevření těchto objímek.
S výsledkem jsem spokojen, na toto ohnisko se domnívám, že tuhost bude dostatečná. Vzhledem k tomu, že tubus Malokuka je stejně plastový, nevěřím tomu, že výrazně dražší komerční řešení by přineslo lepší výsledek.


Obr. 1 Detail zajištění (pojistný kolíček)


Obr. 2 Detail uchycení 


návštěvníků stránky
celkem200 987
tento týden404
dnes68