Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

Vylepšení okuláru:Amatérská astrofotografie

Vylepšení okuláru

Vylepšení snadno a rychle :)
Poznáváte tento okulár? Myslím si, že ano. Je to základní setový okulár, jenž se dodává snad se všemi dalekohledy od SW. Podle mého mínění je to nedoceněná legenda, kde za málo peněz odvede v celku slušnou práci. Pokud ho nemáte, doporučuji koupit. Jeho cena se pohybuje v bazarech kolem 200 - 300 Kč, někdy i výrazně méně. Jde s úspěchem použit jako přehledový okulár a já bych si bez něj práci nedovedl představit.


Samozřejmě, tak jako u jiných okulárů z ekonomické třídy (ale někdy i výrazně dražší modely), disponuje těmito vadami - hrany čoček nejsou černé a také má lesklou plochu ve vymezovacích tubuscích. To má za následek nepříjemné reflexi, zvláště u jasných objektů. Dá se to opravit? Samozřejmě ano a zde uvádím svůj postup. 
Co k tomu budete potřebovat? Hlavně matnou barvu - nevěřily by jste, co se prodává a má název mat a přitom je to v lepším případě polo mat. Dále černý fix pro popis CD, šteteček  a příslušné ředidlo - ale bez toho se i obejdete - jenom štěteček to nepřežije.


Tak se do toho pustíme. Celé to rozeberme a na stole nám, zbyde takováto hromádka. Pozor při rozebírání, je vhodné si zapamatovat zakřivení čoček!


Nejprve si vyčerníme barvou ty dva vymezovací tubusky - jsou to ty černé válce.


Nejprve ze vnitřku osmirkujeme tak, aby jsem zdrsnily povrch. Napatláme na ně barvu a počkáme až zaschnout:).V mezi čase fixem začerníme hrany čoček a máme hotovo.

Teď už jenom sešroubovat a ... problém? Pokud jste si nezapamatovaly zakřivení čoček, zde je drobný nákres. V tomto konkrétním případě se jedná o variantu A.  Tedy skoro - druhý člen není tmelená čočka, skládá se pouze z jednoho kusu, nicméně zakřivení odpovídá (opět to slovo: skoro) :D


Výsledek vás určitě mile překvapí, dojde ke snížení reflexů na minimum. Pokud do toho budete rýpat a nebude se vám to stále líbit, doporučuji koupit nějaký výrazně dražší okulár, v ceně několika tisíc a tento postup tedy nebudete potřebovat. 
Hodně štěstí při této drobné modifikaci!návštěvníků stránky
celkem191 948
tento týden402
dnes63