Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

Modifikace plošiny pro Dobson:Amatérská astrofotografie

Modifikace plošiny pro Dobson

Zadrhává se vám Dobson při otáčení? Zde je jednoduchý návod, jak se tomu vyhnout :)
Velice častým problémem těchto jednoduchých plošin je, že po určité době se začnou zadrhávat a otáčení v azimutu přestane být plynulé. Mohou za to dvě věci. První - ta by šla ještě napravit - je, že třecí teflonové destičky jsou přidělány !kovovou! sponkou a ta časem vystupuje drobně nad povrch. Druhá - ale mnohem závažnější - je, že použité lamino je prostě děsné, takže žádná trvanlivost, vlní se po celé ploše všude jinak - a vůbec je to celé divné... :) A rada? Kupte si axiální ložisko pro Dobsona za 4000,- a máte klid!!!!
Ne, teď trochu vážněji. Jednoduchá modifikace, jenž vás přijde na cca 100-150 Kč a které jsem se zhostil při přípravě na pozorovací akci Letní hvězdokupy2013 (dostupné na klik).
Celou plošinu je nutno rozebrat, tak aby jste se dostali na spodní desku tam, kde jsou přidělány ty tři třecí teflonové podložky.


Obr.1 - Rozdělaná plošina

Na tuto plošinu, avšak blíže ke kraji, přiděláme tři kolečka v odstupu 120 stupňů.  


Obr.2 - Přidělání koleček

Důležité je, aby otočná část koleček byla směrem na horu, tak jak je to na obrázku. Díky tomu se minimalizuje zanášením dráhy, po které kolečka budou jezdit, různými nečistotami z terénu.
Střed plošiny jsem provrtal 16 mm vrtákem a vložil jsem tam pochromovanou trubičku stejného průměru. Je nutné, aby trubička byla o cca 1-2 mm delší, než je vzdálenost od spodu desky pod vrch. Na obrázku níže označeno šipkou.


Obr.3 - Vymezovací pochromovaná trubička

Následně obě desky přišli sešroubovat šroubem a tím je operace zdárně dokončena. Možná by stálo ještě za to, mezi plošiny dát vymezovací desku, ovšem to je již detail a nechám na zvážení každého uživatele... :D


Obr.4 - hotovo :)
návštěvníků stránky
celkem200 987
tento týden404
dnes68