Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

Projekční okuláry GSO:Amatérská astrofotografie

Projekční okuláry GSO

Zde uvádím svoje uživatelské postřehy o těchto oklárech, konkrétně se jedna o verze 32 mm a 40 mm. Přesto že se snažím být nezávislý, do určité míry je stejně hodnocení věcí subjektivní.

Projekční okulár GSO 32 mm a 40 mm


Tyto okuláry jsem si pořídil, protože jsem potřeboval nějaký okulár, jenž by zhruba odpovídal zobrazované velikosti pole na zrcadlovce (s hlavním dalekohledem) na vizuálním (SW 80/400). Vzhledem k malému rozdílu v ceně mezi projekční verzí a normální, jsem zvolil projekční.

obr.1 celkový pohled

Okuláry se dodávají v papírové krabičce, s plastovými krytkami na očnici a na vstupu a jsou zabaleny v plastovém pytlíku. Na první dojem vypadají robustně.
Pod odšroubování očnice je přístupný závit M42, takže připojení zrcadlovky je bez jakýchkoliv záludností. Zde by se někteří výrobci měli inspirovat.

obr.2 odšroubovaná očnice

Velikost obrazu projekcí se dá měnit v určitém rozsahu vysouváním části okuláru. Z toho jsem měl nejvíce obavy, protože při vysunování se ozývá takový divný zvuk. Příčinou je ovšem drážka, ve které je uloženo mosazné pero a která v závěru plní funkci pojistky, aby nedošlo k vytažení výsuvného mechanismu přes okulár.

obr.3  výsuvný mechanismus

Právě díky peru je aretace šetrná k okuláru. Pevnost dostačuje a nemám k ní výhrady, zrcadlovka drží bez problémů.

obr.4 rozebraná mechanická část
 
    Vstup je opatřen závitem pro  1.25"  filtr. 

obr.5 vstup na filtr

Vizuální hodnocení


K optické části mám jenom jednu výhradu. Proč se nepoužívá automaticky matné černé provedení uvnitř okuláru? Chápu, že výsledná cena by byla navýšena, ovšem kvalita by byla razantně vyšší. Samozřejmě že můžeme spekulovat o vyčernění hran čoček, ale  to už záleží na majiteli. Takto bych dal pouze 8/10. Je ovšem nutné brát v úvahu cenovou třídu tohoto okuláru.  Po vizuální stránce nemám další vážnější výhrady a jsem spokojen.


Hodnocení pro fotografii


Vzhledem k upínacímu průměru (1,25 palce) a dlouhému ohnisku (32 a 40 mm) by bylo bláznovství očekávat excelentní výsledek po celém poli. Zde uvádím fotografii provedenou na okuláru 32 mm, 40 mm verze je na tom podobně a test bude dodělán na kvalitnějším optickém systému. Zde je patrná i barevná vada - té si nevšímejte, je zanesena použitým dalekohledem. Okulár byl z nouze testován na SW 80/400, proto je jediným vypovídajícím údajem této fotografie vinětace.

obr. 6 Zmenšená fotografie pole
    
Originální velikost je dostupná na klik ZDE.

Závěr


Okulár není vhodný díky své konstrukci pro fotografii, kde potřebujete vykreslit celé pole. Nicméně to není cílem tohoto okuláru. Jeho zaměření je fotografie kotoučků planet, kde jak se zdá, svůj účel bude plnit.
Znova ovšem opakuji, dokonalejší test bude proveden později, na kvalitnějším optickém systému.

   

    

     

    
návštěvníků stránky
celkem200 987
tento týden404
dnes68