Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

Phottix:Amatérská astrofotografie

Phottix

Absolutní nutností pro astrofotografii je časová spoušť. Zde ukazuji Nikose, jenž používám s fotoaparátem Canon 1000D.


POPIS:


Tato drátěná spoušť umožňuje sekvenční snímání a je vhodná pro astrofotografii. V  současné době je ke koupi pouze na http://www.vffoto.com za cca 1300,- Kč. Je vhodná pro více druhů fotoaparátu, jediný rozdíl je v propojovacím kabelu.Tento kabel se musí specifikovat v objednávce.

 

Volby:


Self   - zpoždění při prvním zmáčknutí spouště


Int.    -   interval mezi snímky. Doporučuji nastavit prodlevu tak, aby dokázal fotoaparát snímek uložit. Většinou to stihne do 5 sekund. Interval volit tedy mezi 3-5 sek.


Long    - délka expozice


Frames - počet expozic


Použití:


Pro bezchybné používání doporučuji nastavit na fotoaparátu:


1. expozice Bulb - bude řízena přímo časovačem

2. zpoždění alespoň 2 sekundy, doporučuji dobu nutnou k uložení snímku na kartu

3. blokování zrcadla: povoleno


Nastavení spouště:


1.Self - zde na hodnotě nezáleží

2.Int. - 5 sekund

3.Long - délku expozice, formát Hod:Min:Sek + délka předsklopení zrcadla u fotoaparátu

4.Frames - počet expozic - až 99


Pozor:


K délce expozice je nutno pro bezproblémový chod připočítat dobu na před sklopení zrcadla!!! To jsou 2 sekundy nebo 10 sekund!!! Jinak spoušť nebude fungovat optimálně a bude docházet ke "hluchým" cyklům, kdy nedojde k expozici!!!


Alternativa:


Pokud by někdo chtěl jinou značku, popřípadě ušetřit pár stovek korun, další volbou by mohla být spoušť JYC C1. A proč jsem zvolil dražší Nikos? Jeho nesporná výhoda je, že kabel k fotoaparátu je plně vyměnitelný, je zasunut do jacku 2,5 mm, což oceníte hlavně v mrazech, až se vám vlivem teplot přelomí drátek. :) Pak stačí zajít do jakékoliv prodejny a koupit kabel a je vystaráno. 


Závěrem:


S touto spouští jsem spokojen, pouze by mohla disponovat delší dobou podsvícení displeje, protože osvit trvá cca 5 sekund a to je pro nastavování ve tmě málo.Díky tomu se nevyhnete používání klasické baterky při změně parametrů. Také by potěšilo nastavení na více fotografií než pouze 99.

návštěvníků stránky
celkem200 987
tento týden404
dnes68