Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

QHY5 II M:Amatérská astrofotografie

QHY5 II M

Jak si vede tato kamerka?
Můžete si říkat: pointaci nepotřebuji, budu radši fotit kratšími časy a fotografie skládat, ale dříve nebo později se dostanete do bodu, kdy o pointaci začnete vážně uvažovat. Ne že by to byla nutnost, ale je to výborný doplněk, jenž vám umožní proexponování i těch nejslabších mlhovin či galaxií, čímž vám ušetří čas při zpracování.
V dnešní době máte na výběr vydat se dvěma cestami. První z nich je autonomní guider. Druhá - pořízení nějaké CCD kamerky a pointovat přes notebook. Finančně to vychází jak? Sporná otázka - je pravda že některé autonomní přístroje začínají na cca 6-7 tisících, nicméně ve většině disponují čipem velikosti 1/3. Stejně tak mívají problém s kalibrací směrů. Tím od jejich nákupu nechci nikterak odrazovat, ovšem je nutno zvážit i toto. Dražší zařízení tyto chyby již nemají, jejich cena ale překračuje hranici 10 tisíc, v některých případech i výrazně přes 12 tisíc. Je pravda, že disponují již sofistikovaným příslušenstvím (ovládaní spouště fotoaparátu apod.), ovšem ty pořizovací náklady.  Pokud si pořídíte pointovací kameru, je nutné k ní vlastnit i nějaký notebook, může to být ovšem i historické zařízení, v mém případě se podařilo sehnat ho za 500,- a jen jsem zvětšil paměť na 2 MB Ram. :)


Obr.1 Obsah balení

Firma QHY je v této oblasti známa, vyrábí i ekonomické varianty CCD kamer, určených pro pointaci. Primárně se jedná o řade QHY 5. V nedávné době rozšířila nabídku o mírně upravenou verzi těchto kamer, u nás jsou k sehnání dvě varianty - QHY 5 II M a QHY  II L. Obě jsou určeny na pointaci, nicméně verze L jde využít i na focení DS. Já jsem však zvolil variantu M, protože ta má 1/2 čip na rozdíl od L, kde čip má 1/3 (ovšem zase má lepší dynamickou účinnost). 
Co dostane za necelých 6 000,- Kč? Tak nějak jenom kameru, pointovací kabel k montáži, propojovací kabel k PC, stavěcí kroužek a 1,25 palcový prodlužovací nos. To vše v úhledné dárkové krabici, jenž je dále nepožitelná :).
Původní verze QHY 5 měla problémy s ovladači, u verze II již naštěstí toto padá a instalace proběhla bez zádrhelů. Co mě ovšem štve, veškerý software si musíte stáhnout ze stránek výrobce. Proč k tomu nepřibalí CD s programy a ovladači - to nechápu. Výslednou cenu by to už o mnoho nenavýšilo. 


Obr.2 Pohled na chip 

Zkušenosti jsou v celku dobré, kamera disponuje dostatečným ziskem a nenarazil jsem na problém, že bych v SW 80/400 nenalezl vhodnou hvězdu. Kamera má ovšem jisté nezmapované funkce, jako automatické zesílení signálu, jenž při testování lze kameru určitým způsobem shodit. :) Ovšem o to se již člověk musí snažit a normálním způsobem, rozumějte: když do toho neryje :) - vše běží jak má.


Obr.3 Zadní strana

Co na závěr? Jako negativum hodnotím nedodávaní programu na nějakém médiu, stahování ze stránek výrobce se mi nezdá nejšťastnější.  Po hardwarové stránce však nemám výhrad. Dalším plusem hodnotím bezproblémové zavedení ovladačů, jenž u základní verze QHY 5 bylo u některých uživatelů noční můrou. Kdybych hodně remcal (a že jsem remcal :), hodil by se zaostřovací okulár. Pobaví šňůrka na kameře, jenž má sloužit jako pověšení na přívěsek. Co tím výrobce sledoval - nechápu :) To vše jsou v celku drobnosti, kamera je dobrá volba a nebýt toho stahování programů, dal bych 10 bodů. Takto pouze 8. :D

PS: koupi doporučuji na stránkách Supry, jeden den objednáno a druhý den dodáno, tak to má být. 


Odkaz na výrobce - specifikace:

na klik ZDE
návštěvníků stránky
celkem200 987
tento týden404
dnes68