Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

Bachtinova maska:Amatérská astrofotografie

Bachtinova maska

Předpokládám, že každý ví, k čemu tato vychytávka slouží. Pokud ne, prostudujte internet. Nechci se zde rozebírat princip, ono je stejně většině lidí jedno, jakým způsobem difrakce probíhá, ale důležité je, že funguje.

Zjednodušeně by se dalo říci, že je to jeden z nejjednodušších způsobů zajistit, aby fotografie byla správně zaostřena. Ten, kdo se zabývá astrofotografií ví, jak je někdy těžké zaostřit okem na nekonečno.

  Komerční produkty na dalekohledy cca 100 mm a více stojí i přes 1000,- Kč což se mě zdá jako drobet předražené. Takže pokud se chcete vyhnout takovému výdaji, nabízím řešení. V sekci Odkazy naleznete i odkaz na generování ostřicí masky. Pokud si tam zadáte parametry svého dalekohledu, program Vám vygeneruje masku přesně podle Vašich parametrů. Stačí si jí pak vytisknout a pak vyřezat. Upevnění na dalekohled jsem zvolil desku z polystyrénu, ale kreativitě se meze nekladou. :)

obr. 1 - domácí výroba

Při správném zaostření vede prostřední hrot přesně středem, mezi krajními paprsky, viz obrázek níže.

obr. 2 - obrazec vzniklý při použití masky 

Bez této pomůcky si zaostřování nedovedu ani představit, dokonce i kdybych si měl koupit některý z komerčních produktů, rozhodně bych nelitoval.
návštěvníků stránky
celkem164 681
tento týden573
dnes34