Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

Eagle 3 - alternativa:Amatérská astrofotografie

Eagle 3 - alternativa

Tento článek navazuje na:
http://astrofoto.freepage.cz/astropc/

Uváděné ceny již nejsou v roce 2022 aktuální!!!
V současné době se astro fotografie již bez počítačové techniky neobejde. Zatím co v případě pevných hvězdáren volba PC není až tak kritická, (řeší se spíše jenom vhodné USB kabely a obdobný propojovací materiál), tak v případě výjezdní soupravy je situace zcela odlišná.
Počítač je namáhán venkovními podmínkami - rosa, zima, což mu příliš nesvědčí. Obyčejné notebooky nejsou příliš pro tento provoz vybaveny, z toho důvodu je lepší se poohlédnou alespoň po nějakém armádním řešení, nebo se člověk musí smířit s tím, že je velká pravděpodobnost odchodu počítače do křemíkového nebe.

 
Obr. 1 - jeden z odolnějších notebooků, kde v základní řadě není třeba prodat dům

Další variantou je, sestavení nějakého jednodeskového počítače. Zde již doba pokročila na tolik, že v případě astro fotografie se již nemusí řešit výkon. Obvyklé mini PC mají dostatečný výkon na většinu astro aplikací, jediné co je třeba si pohlídat, je typ USB portů, obzvláště pokud vyžadujete USB 3, jenž se na plno využívá v planetární astronomii. 
V současné době jsou pro sestavení reálné 2 možnosti.  Pokud nevadí Linux, volba je jasná a tou je RPI 3 či RPI 4. Výhodou je opravdu nízká cena, nevýhodou je, že ne vždy se podaří vše rozchodit, byť knihovna INDI je stále aktualizována. Další věcí je, že ovládací programy prostě vypadají jinak a ne každý to zkousne.

Obr. 2 - Rpi 4 - výhodná alternativa, pouze ale pro Linux

Osobně proti Linuxu nic nemám, (mám ho doma na dvou stanicích), ale pro astronomii mi nevyhovuje. Jaká je další možnost? Já jsme zvolil jednodeskový počítač UP s 4 GB RAM a 64 GB úložištěm. Výhoda je, že na něj lze nainstalovat WIN 10. Nevýhodou je, že disponuje pouze USB 2.

Obr. 3 - Základní deska UP Board


A jak je to s finanční náročností? Zde je ceník, dále přikládám odkazy. Mějte ale na paměti, že ceny se můžou lišit a byly platné k dubnu 2020. V ceníku také není započítáno poštovné a některé korunové záležitosti - WAGO spojky, šroubky, propojovací kabely apod.

Ceník - počítač:

 1. UP Board x5 64 GB eMMC (click)  6245,-
 2. AL krabička     (click)    616,-
 3. Měnič 12V na 5V (5A)  (click)    142,-
 4. 2x Zásuvka USB do panelu  (clck)    742,-
 5. 2x měnič regulovaný pro vytápění  (click)    200,-
 6. 3x konektor Cinch zásuvka panelová  (click)      39,-
 7. Napájecí průmyslový konektor 3pin    (click)                    98,-
 8. Vypínač    (click)  107,-
 9. 11x distanční sloupek) mosaz    (click)           44,-
10. Šroubky, matky, podložky 3 mm, 2,5 mm                                  cca  100,-
11.Napájecí průmyslový konektor 3pin   (click)   180,-
12. USB konektor do panelu  (*)   (click)  270,-
13. RJ konektor do panelu                      (click)          122,-
14. HDMI konektor do panelu   (click)    345,-

Celkem: 9250,- Ceník - zdroj (220V)

1. Zdroj 220V - 12V, 12,5A    (click)                                     615,-
2. AL krabička             (click) 887,-
3. Napájecí průmyslový konektor 3pin    (click)                    98,-
4. Napájecí průmyslový konektor 3pin   (click)     180,-
5. Průchodka pro kabel                        (click)                                       7,-

Celkem: 1787,-


Počítač jako takový si dokáže poradit s napětím od 9V do 24V, protože veškeré vstupy jsou odděleny měniči. Zcela jistě díky tomu vznikají nějaké ztráty, ale u použitých měničů se udává efektivita cca 95%.
Díky tomu také není sestava tolik závislá na aktuálním napájením v případě použití autobaterie.

Ceník - zdroj (12V)

- bude doplněno při kompletním dodělání
- v současné době plánuji, co vše bude zobrazovat, myšlenka je Volty,  Ampéry, celkovou kapacitu baterie, bude tam zabudován i router, možná ještě nějaká další chytrá elektronika, ale to vše bude výhledově....

Sestavení

Vzhledem k tomu, že jsem chtěl mít všechny porty odděleny od vlastní desky, tak tím jsem si přidělal docela práci. Veškeré USB kabely jsem musel zkrátit a přepájet na požadovanou délku. Původně mělo být i pár otvorů v kovové části krabičky, ta má ale na vnitřní straně žebrování, takže jsem nebyl schopen v příslušných místech vyvrtat otvor. Důvod proč jsem to  tak chtěl? Protože kdyby vlivem vlhkosti zkorodovaly konektory, je jednodušší a levnější je vyměnit, než vyměňovat celou základní desku počítače.

Obr. 4 - Osazeno, zapojeno a neshořelo to.... :)

Z krabičky mám vyveden výstup na vytápění hledáčku, dalekohledu a pro napájení DSLR. Výstup napájení je regulovaný pouze při sundání krytu, nicméně pokud se správně nastaví, tak celý rok se na to nemusí šahat. Výstup pro DSLR bude ještě regulován pro napětí vhodné pro Canon 1000Da, také z něho lze vzít napájení i pro CCD. 
Instalace Win 10 byla bezproblémová, pouze se vyskytl zádrhel s instalací ovladače pro sběrnici GPIO. Při její instalaci je nutné přepnout PC do testovacího režimu, restartovat, nainstalovat ovladač, vypnout testovací režim a následně restart. Tu však nevyužívám, ale třeba jednou přijde ke slovu.

Doplnění

Nyní řeším připevnění k dalekohledu, také popřemýšlím kam napájet signalizaci zapnutí PC. To jsou v celku už detaily. Po softwarové stránce je již vše odzkoušeno a funguje bez zádrhelů. Také bude doplněna krytka konektoru na čelní straně.
Proč jsem se do toho pustil? Protože v případě ceny Eagle 3 jsem na necelé polovině ceny a to je to, co rozhodlo. Celý komplet mám dimenzovaný do celkového odběru až 20 A, takže rezervu má. Nějaké výstupní konektory by se ještě určitě přidělat daly. 


Obr.5 - RJ, HDMI, OTG USB 3.0, vytápění


Obr. 6 - 4x USB 2.0,  výstup pro DSLR, vstup pro napájení


Obr. 7 - zdroj 220/12V 12,5 A


návštěvníků stránky
celkem200 987
tento týden404
dnes68