Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

Problém s EQMOD:Amatérská astrofotografie

Problém s EQMOD

Níže popisovaný problém se týká čipů Prolific, obecně se to samé řešení dá aplikovat i na ostatní čipy, jen se musí najít ta správná verze ovladače.Možná se někdo setkal s níže popsaným problémem. Při pokusu o připojení montáže u platformy ASCOM, získáte níže zobrazenou hlášku.

Obr.1 - chybová hláška

Co nám vlastně říká? V podstatě znamená, že došlo k chybě v komunikaci s driverem převodníku USB-RS232. Co to způsobuje? Obvykle se problém váže na dvě věci.
Jako první věc je, že se na trhu vyskytuje značné množství těchto převodníků - bohužel obvykle si člověk nekontroluje, na jaké bázi čipu jsou postaveny. Nejmenší pravděpodobnost problémů je u převodníků s čipy FTDI FT232 a pak ještě od SiliconLabs CP2102. Pokud si převodník vyrábíte, dejte si pozor, ať použijete originální čip a ne nějaký čínský klon. V tomto případě se moc šetření nevyplácí.
S druhou věcí člověk moc neudělá. Tou je podpora ve WIN10. Ne každý ovladač, jenž vám Win doporučí, bude s převodníkem spolupracovat. To se týká hlavně převodníků Prolific. V některých případech ve správci zařízení uvidíte výstražný symbol, popřípadě hlášku o kontaktování dodavatele. Občas se ale výstražný symbol objeví až po nějakém selhání komunikace, v ojedinělých případech se nemusí zobrazit vůbec. V tom případě zkontrolujte typ čipu v převodníku a pokud se bude jednat o Prolific, můžete vyzkoušet níže popsaný postup. Další text se zaměřuje pouze na problém s Prolific.

Obr.2 - výstražný symbol


Obr.3 - kontaktování dodavatele

Win 10 má super vlastnost, že v některých případech vám může přeinstalovat ovladač. S tím také počítejte. Také to, že nainstalujete nějaký ovladač a neuvidíte ve správci zařízení problém, ještě nic neznamená. Je nutné vyzkoušet.  Také bych měl asi zmínit, že tento problém se mi podařilo vyřešit pouze u edice WIN10 Home. U verze PRO z nějakého důvodu mi na jedné konfiguraci postup nefungoval. Nevím, zda to bylo způsobeno mnou nebo něčím jiným. Oba systémy byly 64 bitové.
Jako první jsem připojil kabel, zkontroloval ovladač a zjistil, že mám problém. Následně jsem tedy stáhl tento soubor(dostupnénaklik).Ten jsem rozbalila nainstaloval. Tento soubor mimo jiné také zabrání automatické aktualizaci tohoto konkrétního ovladače. Po nainstalování ve správci zařízení klikněte na aktualizovat ovladač. V žádném případě nedávejte automatickou aktualizaci, ale druhou možnost, viz obrázek níže.

Obr. 4 - volba způsobu aktualizace

Následně dejte označenou možnost.

Obr.5  - výběr odkud se provede aktualizace

V dalším kroku se vám zobrazí verze ovladače Prolific, které jsou ve vašem PC k dispozici. Vyberte verzi ze dne 27.10.2008, samotná verze ovladače je 3.3.2.105,viz obrázek. Nezapomenout na zatržítko u zobrazení kompatibilních zařízení.

Obr. 6 - výběr správné verze ovladače

A to je vše, dále by měl kabel fungovat korektně. Zde si dovolím malé zamyšlení. Vlastním tři PC, které využívám k astrofotografii. U jednoho z nich jsem po instalaci Win 10 PRO nemusel s ovladačem Prolific vůbec manipulovat, fungoval hned a na poprvé. U druhého PC jsem se snažil nainstalovat přímo výše zmíněný ovladač, ale tam se to z nějakého důvodu nepodařilo. Musel jsem přeinstalovat WIN, použil jsem edici Home - původně tam byla Pro  a dále jsem postupoval dle tohoto popisu. Třetí PC má Linux, tomuto to bylo úplně jedno a také fungoval hned. Díky tomu si dovolím domněnku. Problém s Prolificem je sice vázaný na Win 10, ale také záleží zřejmě na nějaké hardwarové konfiguraci. Tomu by odpovídalo, že na internetu jsou k dispozici různé návody, které se ve své podstatě liší pouze verzí instalovaného ovladače. Pokud tedy toto nebude fungovat, zkuste pátrat po jiné verzi.
Co dodat závěrem? Jsem rád, že se mi podařilo problém vyřešit. Pokud se vám z nějakého důvodu stále nedaří, zvolili bych převodník s CP2102 nebo FT232. Také bych u prodejce hotového kabelu vyžadoval informaci o použitém čipu. Pokud by ji nebyl schopen říci či by byl založen na Prolific, poohlédl se jinde. A pokud používáte Linux, nic z toho se vás netýká. :)

A pozor! V případě větší aktualizace Windows, může dojít k opětovnému přeinstalování ovladačů! Win 10 vás o jejich přeinstalování nebude informovat. Pokud se tedy vyskytne problém při propojení montáže s PC, překontrolujte správce zařízení  a pokud je problém tam, postupujte dle výše uvedených pokynů. Také pokud ovladač fungoval a náhle nejde připojit montáž (projeví se to hláškou, že port byl nenalezen - v Ascom diagnostic), zkuste to opravit dle popisu. V těchto případech se zřejmě nezobrazí ani výstražná zpráva ukázaná v obr.1.

Zdroje:
Soubor ke stažení:návštěvníků stránky
celkem126 630
tento týden161
dnes22