Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

QHY5 II M v planetární astronomii:Amatérská astrofotografie

QHY5 II M v planetární astronomii

Testování QHY 5 M II v planetární astronomii
Je to již nějaký čas, kdy jsem zkoušel přidělat nějaký klasický výtah k fotokomoře. Původní myšlenka byla tenkrát taková, že bych to využil na focení projekcí přes okulár se zrcadlovkou. Dokonce došlo i na výrobu středících kroužku na takovém mini výtahu prototypové konstrukce :) Při testování se zrcadlovkou jsem však dospěl k názoru, že výstup je velice namáhán a zrcadlovka je příliš daleko od tubusu, takže jsem měl obavy o stabilnost soustavy a celý koncept jsem odstavil a domníval se, že se k němu již nevrátím.

Obr.1 Provizorní výtah k fotokomoře

Podle hesla: nikdy neříkej nikdy, došlo ke vzkříšení původních plánů. Tentokrát ne již pro zrcadlovku - tento koncept je díky hmotnosti, stabilnosti a v neposlední řadě obavám o  poškození vybavení opravdu nepoužitelný, ale pro CCD techniku, konkrétně pro řadu QHY 5II. Článek o této kamerce naleznete ZDE.


Obr.2 Výtah s připojenou CCD QHY 5 mono

Po připojení kamerky na výtah jsem pořídil následující foto. Ano, má zcela jistě rezervy, rozhodně není přesně zaostřeno, nicméně funkčnost se potvrdila. Hlavní slabinou tohoto prototypu je, že výtah se ostří posunem, nemá žádné mikro ostření a do konce ani žádný závit. Díky tomu je přesné zaostření dílem náhody a otázkou pevných nervů. Nicméně koncept se v tomto směru osvědčil a má cenu v něm pokračovat nějakým sofistikovanějším vybavením. 
Plná verze fotky na klik ZDE, popřípadě v Galerii fotografií Měsíce.


Obr.3 Výsledné foto

Jak už je pravidlem a nijak mě to nepřekvapuje, v průběhu testování se během 30 minut zatáhlo a tak nebylo možné se pokusit metodou pokus omyl o lepší zaostření. A to bylo ještě v plánu pozorování novy v Delfínovi. :(
A jaké jsou teda plány do budoucna? Rozhodně bude nutné stávající šachtu vyměnit za některý z běžně dostupných produktů. Dostačující rozsah ostření je 5 mm. Jednou z možností je šachta Baader 1,25 palce.  
K dalším testům se vrátím,  až  budu mít k dispozici lepší šachtu. 


Doplnění:


Výtah byl upraven. Místo posuvného prodloužení T2 tubusku, byla použita klasická šachta 1,25 s ostřením. Ostření se provádí otáčením, s možností aretace. 1,25" příslušenství se aretuje přítlakem přes pero, na třech místech.


Obr. 4 Nová koncepce

Rozsah ostření je v rozmezí pouhých 5 mm, z toho důvodu je nutné správně nadimenzovat prodloužení z Canon adaptéru. To však není problém, je plně vyměnitelný. Výtah byl odzkoušen s okuláry Baader 5mm, setovým od SW 25 a10 mm. Rozsah ostření byl dostačující.
Hlavním cílem je, aby bylo možno fotokomoru použít i s CCD kamerami. To se povedlo, nicméně doporučuji používat válcové kamery, popřípadě je nutné zvolit správný T2 kroužek mezi tím Canon adaptérem a šachtou.
Při vhodných podmínkách bude odzkoušen při focení Měsíce, nicméně nepředpokládám žádný problém.

Test:


Konečně jsem se dostal k nějakému tomu testování. Neměl jsem příliš mnoho času, tak je to jenom složenina 2 polí po 1000 snímků a výběr byl dělán z 50%. Podmínky byly při focení chvalitebné. 
Fotografie by šla zcela jistě upravit lépe, šlo by zaretušovat přechod mezi snímky, nicméně toto má být testovací fotka, proto jsem se rozhodl nic neretušovat.
Pro skutečně dobré zaostření nicméně doporučuji zaostření přes masku na hvězdu a to tak, že nejprve co nejlépe zaostřím tímto výtahem a skutečně jemné doostření se provede posuvem primárního zrcadla. Tím se eliminuje lidský faktor, vliv atmosféry... Doporučoval bych to hlavně při focení objektů hlubokého vesmíru.


Obr. 5 Finální test 

Plná verze fotografie ZDE.
návštěvníků stránky
celkem197 028
tento týden216
dnes66