Svet-Stranek.cz
Astrofotografie - Jan Filip

PoleMaster - poznatky z praxe:Amatérská astrofotografie

PoleMaster - poznatky z praxe

     Po nějaké době se vracím k PoleMastru. První část recence, zaměřenou na technické provedení, naleznete ZDE (dostupné na klik). Nyní se budu věnovat programové a praktické části.
       Na některých webech jsem se dočetl informaci, že kamera by měla mít lepší ovládání expozice. V okamžiku, kdy je vidět Polárka pouhýma očima, tak kamerka dává přeexponovaný obraz. Z mého pohledu to tak není, ovladání doby expozice mi přijde optimální.
     Instalace ovladačů a programu proběhla uspešně bez zádrhelu. Instalace byla provedena na WIN 7. Ovladače jsou dělány na 32 a 64 bit.
      A teď to začne. Po spuštění se musí kamera v programu připojit manuálně - to jako vážně? Proč neproběhne detekce automaticky? Vždyť obsluřný program je napevno spojen s tímto výrobkem a bez úpravy v ovladačích jinou kameru nedetekuje. Po připojení se musí uživatel řídit průvodcem, který je dělán sice blbovzdorně, ale obsahuje několik mušek, který kazí dojem z dobrého programu. Program disponuje několika jazyky, češtinu tam však nehledejte. Nejvhodnější pro našince je použití EN, použité výrazy jsou triviální.
      Při volení gain a expozice kamery tomu věnujte pozornost - po navolení není cesty zpět a pomůže pouze opětovné spuštění průvodce. Po zvolení se mi zobrazil  první snímek.  Jak to, že hvězdy jsou zřetelně rozostřené? Takto tvrzení, že je kamera zaostřena od výrobce, je zcela chybné. Naštěstí přeostření je dílem okamžiku.
     V dalších krocích se volí Polárka a jedna z hvězd, u které se vypočítává dráha rotace. Je doporučeno přetočení o 30 stupňů, ale není to kritický udaj a programu je to v celku jedno. Po každém dokončení rotace se musí okliknou informační hláška. To je v celku otravné. Na druhou stranu program nemá aktuální informaci o natočení montáže, protože není svázán s ASCOM, takže není jiné cesty.
     Po dokončení výpočtu se montáž nastaví do základní parkovací polohy, tj. závaží kolmu dolů a manuálně se musí srovnat azimut a výška, dle zobrazených dat.
     Jako poslední krok se může spustit monitoring, který kontroluje zarovníní montáže k NP. Je to problematická funce. Při přejezdu plnou rychlostí v GO TO nezvládá program kontrolovat polohu a ztratí kontrolní hvězdy, které pak nedokáže najít. Monitoring tedy ztrácí smysl a snad v dalších verzích programu bude užitečnější.
      Závěrem: Je vidět, že program je opravdu betaverze. Sice funguje, ale není to úplně ono. Naštěstí uvedené problémy jsou spíše uživatelského charakteru a na vlastní funkčnost programu nemá vliv. Jediné, co po programové stránce opravdu zamrzí, je zmíněný monitoring. Pokud nebude zvládat sledováni  při GO TO, je to funce opravdu na nic. Můžete si klást otázku, zda si toto zařízení koupit. Je to trochu ošemetné. Program není ůplně vyladěn, ale rychlost zarovnání k NP je značná  a rozhodně přesnější. V závěru sice nelituji, ale doufám, že ovládací program projde změnou. Po jeho odladění by nebylo, co vytknout. Kontrola ustavení zabere cca 2 minuty. A bez bolavých zad a mžourání očí. S přesností vyšší, než pouhým okem. A to je to, oč tu běží.

Video s ukázkou programu: na klik dostupné ZDE.




návštěvníků stránky
celkem214 302
tento týden545
dnes143